A stroke – más néven szélütés vagy agyi érkatasztrófa – hirtelen alakul ki, mégis sokszor nem előzmények nélkül csap le. A figyelmeztető jelek felismerése életmentő lehet, hiszen a gyors orvosi beavatkozás jelentősen javíthatja a túlélés és a felépülés esélyét.
Fontos tehát tisztában lennünk azzal, milyen tünetek utalhatnak közelgő stroke-ra, és mikor kell azonnal cselekedni. Bár a betegség elsősorban az idősebb korosztályt érinti, a magyarországi stroke statisztikák azt mutatják, hogy a fiatalabbaknál – akár 30-as, 40-es éveikben járóknál is előfordulhat.
A stroke figyelmeztető jelei nem mindig egyértelműek
A szélütés lényege, hogy az agy egy része hirtelen nem jut elegendő oxigénhez, mivel az agyi vérkeringés valamilyen okból megszakad. Ez történhet egy elzáródott ér (iszkémiás stroke) vagy egy megrepedt ér (vérzéses stroke) miatt. Bármelyik esetről is legyen szó, az agyszövet gyors károsodásnak van kitéve, és minden elvesztegetett perc súlyosbíthatja a kimenetelt. Ezért is különösen fontos, hogy időben észrevegyük a vészjelzéseket.
Az egyik leggyakoribb és legárulkodóbb tünet a hirtelen jelentkező féloldali gyengeség vagy bénulás. Ha valaki egyik pillanatról a másikra nem tudja megemelni a karját, vagy úgy érzi, „elzsibbadt” az arca, az már önmagában gyanús lehet. Ilyenkor gyakran az arc egyik oldala lefittyed, a mosoly aszimmetrikussá válik – ez már önmagában is sürgős orvosi ellátást igényel.
Ugyanilyen fontos jel lehet a beszédképesség hirtelen megváltozása. Ha valaki nehezen tudja formálni a szavakat, akadozik a beszéde, vagy nem érti meg, amit hozzá intéznek, az is stroke-gyanúra adhat okot. Nem ritka az sem, hogy a beteg értelmes mondatok helyett összefüggéstelenül beszél – miközben ő maga nem is veszi észre, hogy valami nincs rendben.
A stroke figyelmeztető jelei közé soroljuk még a hirtelen kialakuló látászavart – lehet ez homályos látás, kettőslátás vagy akár részleges látásvesztés –, illetve az egyensúlyérzék hirtelen elvesztését, koordinációs zavarokat, szédülést, esetleg eszméletvesztést is.
Nem utolsósorban előfordulhat, hogy a stroke első jele a hirtelen, eddig soha nem tapasztalt erősségű fejfájás. Ez főként vérzéses stroke esetén jellemző, és gyakran jár hányingerrel, szédüléssel vagy tudatzavarral.

Miért fontos felismerni a stroke figyelmeztető jeleit időben?
Az agy rendkívül érzékeny szerv: ha egy adott terület nem kap elegendő oxigént, az ottani idegsejtek perceken belül károsodhatnak. Ezért minden egyes perc számít. Az úgynevezett „terápiás ablak” – az az időintervallum, amikor még hatékony beavatkozás lehetséges – körülbelül 3–4,5 óra. Ha ez alatt az idő alatt nem kerül kórházba a beteg, a károsodás gyakran maradandó, és a teljes felépülés esélye drasztikusan csökken.
Sokan úgy gondolják, hogy a stroke csak időseket érint, pedig egyre több 30-as, 40-es éveiben járó ember kerül kórházba ilyen diagnózissal.
Különösen azok vannak veszélyben, akik dohányoznak, magas vérnyomással, cukorbetegséggel vagy magas koleszterinszinttel küzdenek, illetve mozgásszegény életmódot folytatnak. A szélütés kialakulása szempontjából ezek a rizikófaktorok már önmagukban is kiemelt figyelmet igényelnek.
Érdemes tudni, hogy a stroke-nak létezik egy úgynevezett előzménye is: ezt TIA-nak, vagyis átmeneti iszkémiás rohamnak nevezik. Ilyenkor a tünetek nagyon hasonlók, de néhány percen vagy órán belül maguktól elmúlnak.
Ez azonban nem megnyugtató jel – épp ellenkezőleg. A TIA egy komoly figyelmeztetés, ami gyakran megelőz egy valódi, súlyosabb stroke-ot. Ilyen esetben sem szabad kivárni, azonnali kivizsgálás szükséges.
Mit tehetünk megelőzésként, ha már ismerjük a stroke figyelmeztető jeleit?
A megelőzés alapja a kockázati tényezők csökkentése. A rendszeres mozgás, a vérnyomás és a vércukorszint kontroll alatt tartása, a dohányzás elhagyása, a mértékletes alkoholfogyasztás és a szív- és érrendszert védő étrend jelentősen mérsékelheti a stroke kialakulásának valószínűségét.
Ugyanilyen fontos a stressz megfelelő kezelése és az elegendő alvás biztosítása is, hiszen a krónikus alváshiány és a folyamatos feszültség hosszú távon komoly érrendszeri károkat okozhat.
Ha valaki már átesett TIA-n vagy korábban enyhe stroke-on, érdemes rendszeresen neurológiai kontrollvizsgálatokon részt vennie, illetve szednie a megelőzéshez szükséges gyógyszereket (például vérhígítókat), amit szakorvos ír elő. Emellett egy jól felépített életmódbeli változtatás sokszor hatékonyabb, mint bármelyik gyógyszer.
A figyelmeztető jelek ismerete nemcsak saját magunk, hanem szeretteink érdekében is elengedhetetlen. Amennyiben felismerjük a stroke korai tüneteit – akár egy családtagunkon, munkatársunkon vagy egy járókelőn –, az azonnali segítséghívással életeket menthetünk.
Ez különösen igaz akkor, ha az illető egyébként egészségesnek tűnik, és nem gondolnánk, hogy stroke-ot kaphat.
Összegzés
Ha valakinél akár csak egyetlen ilyen tünet is jelentkezik – legyen az beszédzavar, látásromlás, arczsibbadás vagy mozgáskoordinációs probléma –, akkor azonnal mentőt kell hívni. Nem érdemes háziorvost keresni vagy megvárni, hogy elmúljon. A szélütés nem vár, és a gyorsaság szó szerint életet menthet.
A gyakorlatban érdemes észben tartani egy egyszerű segédeszközt, amit FAST rövidítésként ismernek az angolszász országokban. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy stroke-gyanú esetén érdemes megfigyelni az arcot (Face), a kart (Arm), a beszédet (Speech), és ha bármelyikben eltérést tapasztalunk, azonnal cselekedni kell (Time – vagyis az idő sürget). Bár ez a mozaikszó nálunk nem annyira elterjedt, a mögötte álló logika bárhol megállja a helyét: ha valaki egyik pillanatról a másikra furcsán viselkedik, nehezen beszél, féloldalas az arca vagy gyenge az egyik karja, azonnal mentőt kell hívni.
Egy stroke utáni életminőséget nemcsak az határozza meg, mi történik a kórházban – legalább ennyire fontos, mi történik utána. Ha szeretné, hogy hozzátartozója méltósággal, biztonságban, saját otthonában gyógyulhasson, forduljon bizalommal az AVIAN Care csapatához.
Szakértői gondoskodásunkkal nemcsak fizikailag, de lelkileg is támogatjuk a felépülést – Budapesten és Budaörsön, akár napi pár órában, akár 24 órás felügyelet formájában.